Переваги ефективного кінцевого використання енергії споживачами

Переваги ефективного використання енергії споживачами та поради щодо підвищення енергоефективності при споживанні електричної енергії


Відповідно до Директиви ЄС 2006/32/ЄС ЄВРОПЕЙСЬКОГО ПАРЛАМЕНТУ І РАДИ від 5 квітня 2006 року про ефективність кінцевого використання енергії та енергетичні послуги:


  1. Існує необхідність покращення кінцевого використання енергії, управління попитом на енергію і просування виробництва відтворюваної енергії, оскільки існує відносно невеликий спектр для будь-якого іншого впливу на енергетичні запаси та умови короткострокового та середньострокового розподілу, чи то через будівництво нових потужностей, чи то через покращення (енерго) передачі та розподілу.
  2. Покращення кінцевого використання енергії також сприятиме скороченню споживання первинної енергії послабленню викидів СО2 та інших парникових газів, таким чином, запобігатиме небезпечним кліматичним змінам.
  3. Покращення кінцевого використання енергії уможливить ефективне з економічної точки зору використання потенційних заощаджень енергії. Завдяки заходам з вдосконалення раціонального використання енергії можна реалізувати заощадження енергії і, таким чином, сприяти зменшенню залежності Співтовариства від імпортованої енергії. Більш того, як підкреслюється у Лісабонській стратегії, наближення до технологій з більш економним використанням енергії може підвищити інноваційність та конкурентоспроможність Співтовариства. Енергоефективність — сукупність заходів для використання енергозберігаючої техніки, модернізація електростанцій та економії електроенергії в цілому. Енергоефективність, зазвичай, пов’язана з низкою заходів, що дозволяють жити і працювати в більш енергоефективних приміщеннях. В свою чергу зменшення обсягів використання невідновлювальних джерел енергії зменшує забруднення навколишнього середовища. Згідно зі статистикою, з усієї енергії, яку ми споживаємо в побуті, 70% – витрачається на обігрів приміщень, 15% – на приготування їжі, 10% – енергії споживає побутова техніка, 5% – спрямовується на освітлення. Згадані цифри усереднені, але вони дають розуміння того, що використання кожним енергоефективної техніки та систем приладів дозволяє досягати суттєвих результатів із підвищеним коефіцієнтом корисної дії використовуваної енергії, а отже – жити, зберігаючи навколишнє середовище. На практиці дотримання людиною принципів енергоефективності означатиме зменшення платежів за комунальні послуги. Заходи, які може здійснити громадянин для покращення власного побуту можна розділити на чотири напрями:
  4. Заощадження ресурсів: води, газу, тепла тощо. Для цього потрібно просто відкоригувати побутові звички та здійснити прості заходи, наприклад, налагодити крани та встановити тепловідбивні екрани за радіаторами.
  5. Утеплення приміщення. Наприклад, заміна чи заклеювання вікон, проведення теплоізоляції даху, модернізація системи вентиляції тощо.
  6. Встановлення приладів обліку. Це дозволить платити лише за спожиті ресурси.
  7. Перехід на більш сучасні, енергозберігаючі та альтернативні джерела енергії та системи комунікацій. Наприклад, заміна газового котла твердопаливним за допомогою програми державного кредитування, і встановлення вітрогенераторів. Поради щодо підвищення енергоефективності при споживанні електроенергії
  8. Використовуйте енергоефективну побутову техніку. Побутові електроприлади мають спеціальне маркування від класу А до G. Клас «А++» – найбільш енергоощадний, клас «G» – найменш енергоощадний. Придбавши побутову техніку класу «А» або «А+» Ви на 30-50% зменшите споживання електроенергії навіть порівняно з приладами класу «В». Приклад: холодильники класу «А» споживають в середньому 0,9 кВтгод на добу, а класу «С» – близько 1,45 кВтгод. Таким чином, придбавши холодильник класу «А» Ви зменшите споживання електричної енергії на рік на 200 кВтгод і, як, результат, економія Вашого бюджету.
  9. Використовуйте енергозберігаючі лампи. Використовуйте в побуті крім підвісних та настінних світильників точкові в «робочих зонах» помешкання. Точкове освітлення набагато економніше, ніж освітлення всього приміщення одночасно з центрального світильника. Встановіть у своєму помешканні енергозберігаючі лампи (LED), що дозволить зменшити споживання електричної енергії. До того ж вони не містять шкідливих речовин. Енергоощадні лампи служать у 5-8 разів довше, ніж звичайні лампи розжарювання, а витрати на придбання енергозберігаючих ламп окупляться менш, ніж за рік. Датчики руху – відмінна можливість для економії електроенергії в коридорах, на сходових майданчиках, у під’їздах багатоквартирних будинків або в інших місцях громадського користування. У приватних будинках використовувати такі датчики у дворі або біля порога.
  10. Правильно експлуатуйте холодильник. • не встановлюйте холодильник біля газової плити або опалювальних приладів; • не встановлюйте холодильник в місце, де є пряме сонячне проміння; • не ставте в холодильник гарячу їжу; • дотримуйтесь оптимального температурного режиму в приміщенні — 18-20°C (в приміщенні, де температура досягає 30°C, холодильник споживає удвічі більше електроенергії); • розморожуйте холодильник згідно з інструкцією експлуатації; • контролюйте температурний режим в холодильній камері. Чим нижча температура, тим більше електроенергії потрібно для її підтримки. Оптимальна температура в холодильній камері — + 6..+7°C, в морозильній камері — -18°C. Дивіться інструкцію по експлуатації Вашого холодильника.
  11. Завантажуйте пральні та посудомийні машини повністю. При неповному завантаженні пральної чи посудомийної машини перевитрати електроенергії становитимуть 10-15%. При не завантаженні барабану пральної машини повністю, половина води і енергії витрачається даремно. З тієї ж причини необхідно вибирати оптимальний режим прання. По можливості вибирати більш низьку температуру прання. Більше 90% електричної енергії, яку споживає пральна машина, йде на нагрівання води. З цієї причини прання при низькій температурі набагато економічне.
  12. Вчасно очищуйте пилосос. На третину заповнений мішок для збору пилу збільшує на 40% витрати електроенергії.
  13. Правильно експлуатуйте електроплиту. Використовуйте посуд з рівним дном та діаметром, який дорівнює або трохи більший за конфорку електроплити. Цим Ви заощадите 5-10% електроенергії. Використання НВЧ-печей і індукційних плит також допомагає економити, так як вони відрізняються швидкістю і ефективністю роботи. Використання мультиварки, дає змогу приготувати кілька страв одночасно.
  14. Вимикайте електроприлади, якими не користуєтесь. Вимикайте світло, коли виходите з приміщення. Не залишайте електроприлади «в режимі сну». Приклад: телевізори в режимі очікування споживають близько 9 кВтгод на місяць, музичні центри — в середньому 8 кВтгод, DVD-плеєри — 4 кВтгод та комп’ютери — 3,6 кВтгод. Сумарне енергоспоживання побутових електроприладів в режимі очікування (« режимі сну») може досягати 350-400 кВтгод на рік
  15. Правильно експлуатуйте кондиціонер. Вмикайте кондиціонер лише при закритих вікнах і дверях.
  16. Правильно експлуатуйте електрочайник. Кип’ятіть стільки води, скільки Вам потрібно наданий момент. Своєчасно видаляйте накип.
  17. Вимикайте електричний бойлер. Вимикайте електричний бойлер, якщо протягом тривалого часу Ви ним не користуєтесь. Бойлер в режимі очікування споживає електроенергію, автоматично вмикаючись для підігріву води.
  18. Перейдіть на зонні тарифи на електроенергію. Використовуйте нічний тариф з 23:00 до 7:00 год. для побутових потреб і Ви зможете розраховуватись за спожиту електроенергію з 50% знижкою.

Більше інформації знайдете на таких інформаційних ресурсах:


Центр досліджень енергетики

International Energy Agency, IEA

Портал ― Своє тепло

Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України (Держенергоефективності)

Made on
Tilda